Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Behlin | Post Hole Digger | 80113000YEL |
| Bush Hog | Post Hole Digger | 2101, 2102, 2103 |
| Howse | Post Hole Digger | PHD25, PHD45, PHD75 |
| Land Pride | Post Hole Digger | PD15, PD25, PD35 |
| Rhino | Post Hole Digger | HPHD, RPHD, SPHD |
Product Features
Weasler Standard PTO Drive Shafts
Weasler PTO driveshafts are complete assemblies from tractor to implement. They are designed for intermittent or light-duty all-purpose use and meet the requirements of small farms and consumers.
The metric product line offering of PTO drive shafts meets the power transmission needs of many applications.
- Design adjustability (cut-to-length) capabilities.
- Interchangeability to fit with most competitor models.
- Tri-lobe shaft profiles
- Standard guard construction without Easy Lock allows assembly or removal with a screwdriver.
- Available with Standard bearing kits requiring regular lubrication.
Product Specifications
| Bondioli-Pavesi PTO Series | 4 |
|---|---|
| Weasler Brand Series | Standard |
| Compressed Overall Length | 53.00 Inches |
| Driveshaft Application | Post Hole Digger |
| Driveshaft Implement End | 1-1/4" Round Yoke |
| Implement Yoke Part Number | 802-8420 |
| PTO Product Category | Driveshaft |
| PTO Product Sub Category | Complete Drive Shaft |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Lock Type | Safety Slide Lock |
| Tractor Yoke Part Number | 101-8406 |
| Tractor Yoke Size | 1-3/8" 6 Spline |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1.06 Inch / 27.0mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 2.94 Inch / 74.60mm |
| Brand | Weasler |
| Interchange Numbers | 14006453ST, 27-023, S24117000 |
