Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Behlin | Rotary Cutter | 8010040YEL, 80110030ORG, 80110050YEL |
| Bush Hog | Rotary Cutter | RZ160, RZ60, SQ142, SQ148, SQ420, SQ480 |
| Howse | Rotary Cutter | 300C, 350, 350C |
| King Kutter | Finish Mower | RFM-72, RFSM-72 |
| King Kutter | Rotary Cutter | L-40-40-XB, L-60-40-XBX, L-60-60-P |
| Kodiak | Rotary Cutter | ST40, ST48 |
| Land Pride | Rotary Cutter | RCR1542, RCR1548, RCR1560 |
| Rhino | Rotary Cutter | SE4, SE5 |
| Tarter | Finish Mower | FM206BL |
| Tarter | Rotary Cutter | FM5, RBRC502, RC5 |
Product Features
Weasler Standard PTO Drive Shafts
Weasler PTO driveshafts are complete assemblies from tractor to implement. They are designed for intermittent or light-duty all-purpose use and meet the requirements of small farms and consumers.
The metric product line offering of PTO drive shafts meets the power transmission needs of many applications.
- Design adjustability (cut-to-length) capabilities.
- Interchangeability to fit with most competitor models.
- Tri-lobe shaft profiles
- Standard guard construction without Easy Lock allows assembly or removal with a screwdriver.
- Available with Standard bearing kits requiring regular lubrication.
Product Specifications
| Bondioli-Pavesi PTO Series | 4 |
|---|---|
| Weasler Brand Series | Standard |
| Compressed Overall Length | 37.00 Inches |
| Driveshaft Application | Rotary Cutter |
| Driveshaft Implement End | 1-3/8" Round Yoke |
| Implement Yoke Part Number | 802-8435 |
| PTO Product Category | Driveshaft |
| PTO Product Sub Category | Complete Drive Shaft |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Lock Type | Safety Slide Lock |
| Tractor Yoke Part Number | 101-8406 |
| Tractor Yoke Size | 1-3/8" 6 Spline |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1.06 Inch / 27.0mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 2.94 Inch / 74.60mm |
| Brand | Weasler |
