Product Features
• Category 1 & 2
• High Strength 3-1/4”” tubing
• Reinforcement rib on boom
• 4 Series driveline w/ safety shields
• Heavy Dutry 3.18:1 ratio gear box
• Use with 6”, 9”, 12”, 18”, 24” diameter augers
Product Specifications
| Duty Rating | Heavy Duty |
|---|---|
| Hitch Category | Category 1 and 2 |
| Auger Drive | 2" Round |
| Driveline Series | Series 4 |
| Tractor Yoke | 1-3/8" 6 Spline |
| Gear Box HP Rating | 75 HP |
| Available Augers | 6", 9", 12", 18", 24" |
| Interchange Numbers | 24046000, 873-PD24460, PD24460, S24046000 |
