Product Specifications
| Adaptor Type | Straight |
|---|---|
| Male | 3/8 Inch-18 |
| Thread Classification | Male NPTF to Female JIC Swivel |
| Brand | AgSmart |
| Fitting Shape | Straight |
| Tube O.D. | 1/2" |
| Thread Type 1 | Male NPT |
| Thread Size 1 | 3/8 - 18 |
| Thread Type 2 | Female JIC Swivel |
| Thread Size 2 | 3/4 - 16 |
| Nut Hex | 7/8" |
| Operating Pressure | 5000 |
| Body Hex | 7/8 |
| Hex | 7/8" |
| Interchange Numbers | 2018-6-8S, 201868S, 256-9100X8X6, 2569100X8X6, 2596-9100X8X6, 25969100X8X6, 6505-06X08, 650506X08, 650568, 9100X8X6, WH9100X8X6 |
