Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Kubota | Disc Mower | DM1022, DM2028, DM3087, DMC8028R, DMC8028T, DMC8032R, DMC8032T, DMC8040R, DMC8536R, DMC8536T, DMC8540T, DMC8640R |
Product Specifications
| Rotation | Counter Clockwise ( Left Hand ) |
|---|---|
| Twist Degree | 11 Degree |
| Shape | 10 |
| Bolt Hole Size | 0.807 Inches x 0.906 Inches, 20.5 mm x 23 mm |
| Length | 4.2 Inches, 107 mm |
| Width | 1.9 Inches, 48 mm |
| Thickness | 0.16 Inches, 4.0 mm |
| Bolt / Nut Kit | RF564 for Kubota |
| Pair | 798-RMKT5514100001 |
| Brand | KONDEX |
| Interchange Numbers | KT5514100001, RMKT5514100001 |
