Product Fitment
| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Rhino | Rotary Cutter | FL14, FL20, SE15-4A, SR10, SR10M, SR15, SR15M |
| Woods | Rotary Cutter | BW180 |
Product Features
Flex Wing Metric Drive Shaft
With High Performance Friction Clutch
Fits Land Pride RC5515 / RC6615 15' Mowers W&W A415 AGI 15 Foot Cutter Rhino FR15 & SR15 Woods BW180
The Weasler high performance PTO drive shafts are the foremost drive shaft solution in the agriculture and lawn & turf industries. Weasler PTO driveshafts are complete assemblies from tractor to implement. They are designed for continuous heavy-duty all-purpose use and meet the requirements of large farms and contractors. The metric product line offering of PTO drive shafts, Weasler Profile, meets and/or exceeds the quality of products currently offered by our competitors within a multitude of industries.
- Design adjustability (cut-to-length) capabilities
- Interchangeability to fit with most competitor models.
- Easy lock guard construction allows quick and easy assembly or removal with a simple tool such as a key, coin or screwdriver
- Cross & Bearing Kits: High torque capacity and longer life, Manufactured with high quality steel for increased strength, Standard kits can be upgraded to or interchanged with E-Kits
- Same component designs used for Weasler's domestic and metric product lines
For Inner Profile Tube Replacement - Order # 971-4006745 45mm Tubing x 5.4mm Wall ( Heavy Wall )
Product Specifications
| PTO Product Category | Driveshaft |
|---|---|
| PTO Product Sub Category | Complete Drive Shaft |
| Bondioli-Pavesi PTO Series | 6 |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Size | 1-3/4" 20 Spline |
| Tractor Yoke Lock Type | Spring-Lok |
| Driveshaft Implement End | 1-3/4" - 20 Spline Friction Clutch |
| Driveshaft Application | Flex Wing Mower |
| Compressed Overall Length | 56.11 Inches |
| Tractor Yoke Part Number | 101-8620 |
| Implement Yoke Part Number | 566-4420 |
| Clutch Torque Rating | 15,000 in*pounds / 1250 ft*lbs |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1.19 Inch / 30.20mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 3.62 Inch / 92.00mm |
| Brand | Weasler |
| Interchange Numbers | 00756583 |
