Product Features
Weasler Classic Series PTO Drive Shafts
The Weasler high performance PTO drive shafts are the foremost drive shaft solution in the agriculture and lawn & turf industries. Weasler PTO driveshafts are complete assemblies from tractor to implement.
They are designed for continuous heavy-duty all-purpose use and meet the requirements of large farms and contractors.
The metric product line offering of PTO drive shafts, Weasler Profile, meets and/or exceeds the quality of products currently offered by our competitors within a multitude of industries.
- Design adjustability (cut-to-length) capabilities.
- Interchangeability to fit with most competitor models.
- Easy lock guard construction allows quick and easy assembly or removal with a simple tool such as a key, coin or screwdriver.
Product Specifications
| PTO Product Category | Driveshaft |
|---|---|
| PTO Product Sub Category | Complete Drive Shaft |
| Bondioli-Pavesi PTO Series | 2 |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Size | 1-3/8" 6 Spline |
| Tractor Yoke Lock Type | Quick Disconnect |
| Driveshaft Implement End | 1-1/4" Round Yoke |
| Compressed Overall Length | 52.00 Inches |
| Driveshaft Application | Post Hole Digger |
| Tractor Yoke Part Number | 102-8206 |
| Implement Yoke Part Number | 802-8220 |
| Cross & Bearing Cap Diameter | .94 Inch / 23.80mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 2.41 Inch / 61.20mm |
| Brand | Weasler |
| Interchange Numbers | 11117450, 12117451, 266014006252, 343-100, A14006252, AB2111WY125R, AB211WY125R, ACS34414, CS34414, H14006252, W48250 |
